Massey-Harris
101 Senior
Farm tractor · 1942–1946 · 40 hp
Massey-Harris101 Senior
The Massey-Harris 101 Senior is a farm tractor manufactured from 1942 to 1946. It features a Continental F226 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F226 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled vertical L-head |
| Displacement | 226 ci (3.7 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Compression Ratio | 6 |
| Power Drawbar | 26 hp (19.4 kW) |
| Power Belt | 36 hp (26.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,500 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Dimensions
| Length | 126.25 in (320 cm) |
|---|---|
| Width | 66.25 in (168 cm) |
| Height | 63.25 in (160 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 4,000 lbs (1,814 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 10-38 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-38, 11-26, 12-26 |
Fuel
| Capacity | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|