Massey-Harris
30
Farm tractor · 1946–1952 · 36 hp
Massey-Harris30
The Massey-Harris 30 is a farm tractor manufactured from 1946 to 1952. It features a Continental F162 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F162 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 162.4 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Compression Ratio | 6.1 |
| Power PTO | 33 hp (24.6 kW) |
| Power Drawbar | 26.24 hp (19.6 kW) |
| Power Belt | 34.18 hp (25.5 kW) |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 5-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
Hitch
| Rear Type | Depth-O-Matic optional |
|---|
Dimensions
| Length | 128 in (325 cm) |
|---|---|
| Height | 74.3 in (188 cm) |
| Wheelbase | 84.5 in (214 cm) |
| Front Tread | 7.5 in |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Operating | 3,500 lbs (1,587 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 5,200 lbs (2,358 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-38 |
Fuel
| Capacity | 20 gal (75.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|