Massey-Harris
203
Farm tractor · 1940–1947 · 41 hp
Massey-Harris203
The Massey-Harris 203 is a farm tractor manufactured from 1940 to 1947. It features a Continental M330 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental M330 |
|---|---|
| Fuel Type | distillate |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 330 ci (5.4 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power PTO | 37 hp (27.6 kW) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Weight
| Weight | 6,700 lbs (3,039 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|