Massey-Harris
33
Farm tractor · 1952–1955 · 40 hp
Massey-Harris33
The Massey-Harris 33 is a farm tractor manufactured from 1952 to 1955. It features a Continental 3.3L 4-cyl gasoline engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental 3.3L 4-cyl gasoline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 201 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4.88 in (124 mm) |
| Compression Ratio | 6.3 |
| Power PTO | 36 hp (26.8 kW) |
| Power Drawbar | 35.54 hp (26.5 kW) |
| Power Belt | 39.52 hp (29.5 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Coolant Capacity | 18 qts (17 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | 254mm mechanical dry disc |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 100.6 in (255 cm) |
|---|---|
| Front Tread | 8.5 in |
| Rear Tread | 52.75 in (133 cm) |
Weight
| Weight | 5,191 lbs (2,354 kg) |
|---|---|
| Operating | 5,191 lbs (2,354 kg) |
| Ballasted | 7,007 lbs (3,178 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16, 9.00x10 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-38, 12-28, 13-28, 12-38, 13-30 |
Fuel
| Capacity | 19 gal (71.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|