Massey-Harris
22
Farm tractor · 1948–1953 · 30 hp
Massey-Harris22
The Massey-Harris 22 is a farm tractor manufactured from 1948 to 1953. It features a Continental engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 140 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.19 in (81 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power PTO | 27 hp (20.1 kW) |
| Power Drawbar | 22.87 hp (17.1 kW) |
| Power Belt | 31.05 hp (23.2 kW) |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed unsynchronized gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.5 gpm (28.4 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
Dimensions
| Wheelbase | 82.5 in (209 cm) |
|---|---|
| Front Tread | 6.38 in (16 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Operating | 2,928 lbs (1,328 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 4,522 lbs (2,051 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4x15 |
|---|---|
| Rear Ag | 9x32 |
Fuel
| Capacity | 13 gal (49.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|