Massey-Harris
201
Farm tractor · 1940–1942
Massey-Harris201
The Massey-Harris 201 is a farm tractor manufactured from 1940 to 1942. It features a Chrysler engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Chrysler |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 242 ci (4 L) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Manufacturer | Chrysler |
| Rated | 1,700 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | mechanical dry disc |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Weight
| Weight | 6,700 lbs (3,039 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 13-28, 14.9-28 |
Steering
| Type | manual |
|---|