Massey-Harris
333
Farm tractor · 1956–1958 · 41 hp
Massey-Harris333
The Massey-Harris 333 is a farm tractor manufactured from 1956 to 1958. It features a Continental E-208 engine, and manual, power optional steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Continental E-208 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 208 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.69 in (94 mm) |
| Stroke | 4.88 in (124 mm) |
| Compression Ratio | 7.15 |
| Power PTO | 37 hp (27.6 kW) |
| Power Drawbar | 37.26 hp (27.8 kW) |
| Power Belt | 41.89 hp (31.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 17.33 qts (16.4 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed gear |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Height | 84 in (213 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 88.1 in (223 cm) |
Weight
| Weight | 6,000 lbs (2,721 kg) |
|---|---|
| Operating | 6,000 lbs (2,721 kg) |
| Ballasted | 7,935 lbs (3,599 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-38, 12-38 |
Fuel
| Capacity | 19 gal (71.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual, power optional |
|---|