Massey-Harris
25
Farm tractor · 1932–1946 · 45 hp
Massey-Harris25
The Massey-Harris 25 is a farm tractor manufactured from 1932 to 1946. It features a Massey-Harris engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Massey-Harris |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical valve-in-head I-head |
| Displacement | 345.8 ci (5.7 L) |
| Bore | 4.38 in (111 mm) |
| Stroke | 5.75 in (146 mm) |
| Power Drawbar | 33.13 hp (24.7 kW) |
| Power Belt | 44.2 hp (33 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | Kingston L3L carburetor |
| Coolant Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Manufacturer | Massey-Harris |
| Rated | 1,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 135 in (342 cm) |
|---|---|
| Width | 65.5 in (166 cm) |
| Height | 57 in (144 cm) |
Weight
| Weight | 5,000 lbs (2,268 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 30x6 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 48x12 (steel) |
Fuel
| Capacity | 24 gal (90.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|