Massey-Harris
555
Farm tractor · 1955–1958 · 78 hp
Massey-Harris555
The Massey-Harris 555 is a farm tractor manufactured from 1955 to 1958. It features a Continental J382 engine. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental J382 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 382 ci (6.3 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power PTO | 71 hp (52.9 kW) |
| Power Drawbar | 57.55 hp (42.9 kW) |
| Power Belt | 66.91 hp (49.9 kW) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 88.5 in (224 cm) |
|---|---|
| Rear Tread | 57.3 in (145 cm) |
Weight
| Weight | 7,500 lbs (3,402 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 14-34 |
Fuel
| Capacity | 27.5 gal (104.1 L) |
|---|