Massey-Harris
745
Farm tractor · 1954–1958 · 50 hp
Massey-Harris745
The Massey-Harris 745 is a farm tractor manufactured from 1954 to 1958. It features a Perkins L4 engine. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Perkins L4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 270 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Power Belt | 45.5 hp (33.9 kW) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|