Massey-Harris
20
Farm tractor · 1946–1948 · 34 hp
Massey-Harris20
The Massey-Harris 20 is a farm tractor manufactured from 1946 to 1948. It features a Continental F124 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F124 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 123.7 ci (2 L) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Belt | 31 hp (23.1 kW) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | 550 |
|---|
Dimensions
| Width | 82 in (208 cm) |
|---|---|
| Height | 76 in (193 cm) |
| Wheelbase | 83 in (210 cm) |
Weight
| Weight | 2,700 lbs (1,224 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00x15 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.00x32 |
Steering
| Type | manual |
|---|