Massey-Harris
50
Farm tractor · 1955–1957 · 36 hp
Massey-Harris50
The Massey-Harris 50 is a farm tractor manufactured from 1955 to 1957. It features a Continental Z-134 engine, two-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Overview
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Manufacture Location | Detroit, Michigan, USA |
Engine
| Engine | Continental Z-134 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.88 in (98 mm) |
| Compression Ratio | 6.6 |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Coolant Capacity | 10 qts (9.5 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Gear Ranges | Three gears, plus reverse, in two ranges. |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3 gpm (11.4 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | mechanical draft control |
Dimensions
| Length | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Height | 56.8 in (144 cm) |
| Wheelbase | 81.2 in (206 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Operating | 3,432 lbs (1,556 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 5,469 lbs (2,480 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-28 |
Fuel
| Capacity | 17 gal (64.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|