Massey-Harris
44 Row-Crop
Farm tractor · 1947–1953 · 45 hp
Massey-Harris44 Row-Crop
The Massey-Harris 44 Row-Crop is a farm tractor manufactured from 1947 to 1953. It features a Continental 4.3L 4-cyl gasoline engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental 4.3L 4-cyl gasoline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 259.4 ci (4.3 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 5.65 |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Power PTO | 44 hp (32.8 kW) |
| Power Drawbar | 39.9 hp (29.8 kW) |
| Power Belt | 45.64 hp (34 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | Zenith carburetor |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Coolant Capacity | 23 qts (21.8 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 52 qts (49.2 L) |
| Available Options | 5-speed unsynchronized gear |
Hydraulics
| Pressure | 1,050 psi (72.4 bar) |
|---|---|
| System Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
Dimensions
| Length | 135.3 in (343 cm) |
|---|---|
| Width | 79 in (200 cm) |
| Height | 80 in (203 cm) |
| Wheelbase | 87.75 in (222 cm) |
| Front Tread | 6 in (15 cm) |
| Rear Tread | 51.25 in (130 cm) |
Weight
diesel
| Shipping | 4,253 lbs (1,929 kg) |
|---|
gas
| Shipping | 4,165 lbs (1,889 kg) |
|---|
primary
| Ballasted | 6,925 lbs (3,141 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-38, 12-38, 13-38 |
Fuel
| Capacity | 19 gal (71.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|