Massey-Harris
44 Special
Farm tractor · 1953–1955 · 40 hp
Massey-Harris44 Special
The Massey-Harris 44 Special is a farm tractor manufactured from 1953 to 1955. It features a Massey-Harris engine, and manual worm-and-sector steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Massey-Harris |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 277 ci (4.5 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 6.25 |
| Power Gross | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Drawbar | 43.58 hp (32.5 kW) |
| Power Belt | 48.95 hp (36.5 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | Zenith 1.25" carburetor |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Coolant Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Manufacturer | Massey-Harris |
| Rated | 1,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | 11-inch dry disc |
| Available Options | 5-speed unsynchronized gear |
Hydraulics
| Pressure | 1,050 psi (72.4 bar) |
|---|---|
| System Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
Dimensions
| Length | 135.3 in (343 cm) |
|---|---|
| Width | 79 in (200 cm) |
| Height | 80 in (203 cm) |
| Wheelbase | 88 in (223 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50x16, 9.00x10 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-38, 12-38, 13-38 |
Fuel
| Capacity | 23 gal (87.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual worm-and-sector |
|---|