Massey-Harris
444
Farm tractor · 1956–1958 · 53 hp
Massey-Harris444
The Massey-Harris 444 is a farm tractor manufactured from 1956 to 1958. It features a Massey Harris 4.5L 4-cyl diesel engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Massey Harris 4.5L 4-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 277 ci (4.5 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 15.9 |
| Power PTO | 48 hp (35.8 kW) |
| Power Drawbar | 45.3 hp (33.8 kW) |
| Power Belt | 49.24 hp (36.7 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Manufacturer | Massey Harris |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed gear |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 88.13 in (223 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 6,500 lbs (2,948 kg) |
|---|---|
| Operating | 6,500 lbs (2,948 kg) |
| Ballasted | 9,489 lbs (4,304 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13-38 |
Fuel
| Capacity | 23 gal (87.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|