Massey-Harris
21 Colt
Farm tractor · 1952–1953 · 31 hp
Massey-Harris21 Colt
The Massey-Harris 21 Colt is a farm tractor manufactured from 1952 to 1953. It features a Continental F124 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F124 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 124 ci (2 L) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Drawbar | 21.6 hp (16.1 kW) |
| Power Belt | 28.34 hp (21.1 kW) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I (optional) |
|---|
Dimensions
| Length | 123.3 in (313 cm) |
|---|---|
| Height | 65.8 in (167 cm) |
| Wheelbase | 82.7 in (210 cm) |
| Ground Clearance | 19.3 in (49 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4x15, 6x12 (single) |
|---|---|
| Rear Ag | 10x28 |
Steering
| Type | manual |
|---|