Massey-Harris
744
Farm tractor · 1948–1958 · 46 hp
Massey-Harris744
The Massey-Harris 744 is a farm tractor manufactured from 1948 to 1958. It features a Perkins P6 engine. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Perkins P6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 288 ci (4.7 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 46 hp (34.3 kW) |
| Power Rated | 46 hp (34.3 kW) |
| Power Drawbar | 39 hp (29.1 kW) |
| Power Belt | 42 hp (31.3 kW) |
| Manufacturer | Perkins |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |