Massey-Harris
55
Farm tractor · 1946–1955 · 62 hp
Massey-Harris55
The Massey-Harris 55 is a farm tractor manufactured from 1946 to 1955. It features a Continental J382 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental J382 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 382 ci (6.3 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Compression Ratio | 5.65 |
| Power PTO | 56 hp (41.8 kW) |
| Power Drawbar | 57.55 hp (42.9 kW) |
| Power Belt | 66.91 hp (49.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 10 qts (9.5 L) |
| Coolant Capacity | 28 qts (26.5 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 4-speed gear |
Hydraulics
| Total Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 3.5 gal (13.2 L) |
Dimensions
| Length | 145.5 in (369 cm) |
|---|---|
| Height | 83.3 in (211 cm) |
| Wheelbase | 90.1 in (228 cm) |
| Rear Tread | 70 in (177 cm) |
Weight
diesel
| Operating | 7,571 lbs (3,434 kg) |
|---|
gas
| Operating | 7,223 lbs (3,276 kg) |
|---|
primary
| Ballasted | 10,155 lbs (4,606 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x18 |
|---|---|
| Rear Ag | 18-26 |
Fuel
| Capacity | 27.5 gal (104.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|