Massey-Harris
Challenger
Farm tractor · 1936–1939 · 35 hp
Massey-HarrisChallenger
The Massey-Harris Challenger is a farm tractor manufactured from 1936 to 1939. It features a Massey-Harris engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Massey-Harris |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 247.7 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Power Drawbar | 29.8 hp (22.2 kW) |
| Power Belt | 34.9 hp (26 kW) |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | Massey-Harris |
| Rated | 1,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
Dimensions
| Length | 129.3 in (328 cm) |
|---|---|
| Height | 58 in (147 cm) |
| Wheelbase | 78 in (198 cm) |
Weight
| Weight | 3,900 lbs (1,769 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 24x4.50 (steel), 5.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 52x8.00 (steel), 11.25x36 |
Fuel
| Capacity | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|