Massey-Harris
No. 1 12-25
Farm tractor · 1918–1919 · 27 hp
Massey-HarrisNo. 1 12-25
The Massey-Harris No. 1 12-25 is a farm tractor manufactured from 1918 to 1919. It features a Buda HTU engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Buda HTU |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 312 ci (5.1 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Power Drawbar | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Belt | 25 hp (18.6 kW) |
| Manufacturer | Buda |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 145 in (368 cm) |
|---|---|
| Width | 76 in (193 cm) |
| Height | 68 in (172 cm) |
Weight
| Weight | 5,400 lbs (2,449 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|