Massey-Harris
Pony 811
Farm tractor · 1951–1951 · 15 hp
Massey-HarrisPony 811
The Massey-Harris Pony 811 is a farm tractor manufactured from 1951 to 1951. It features a Simca engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Simca |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 74.5 ci (1.2 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.95 in (75 mm) |
| Compression Ratio | 6.25 |
| Power Gross | 15.8 hp (11.8 kW) |
| Power Rated | 15.8 hp (11.8 kW) |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3 qts (2.8 L) |
| Manufacturer | Simca |
| Rated | 1,850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 3.6 qts (3.4 L) |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 99.2 in (251 cm) |
|---|---|
| Width | 55.9 in (141 cm) |
| Height | 59.8 in (151 cm) |
| Wheelbase | 66.9 in (169 cm) |
| Ground Clearance | 21.3 in (54 cm) |
| Front Tread | 40.9 in (103 cm) |
| Rear Tread | 40.9 in (103 cm) |
Weight
| Weight | 1,764 lbs (800 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 2,381 lbs (1,080 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4x15 |
|---|---|
| Rear Ag | 8x24, 9x24 |
Fuel
| Capacity | 6.9 gal (26.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|