Minneapolis-Moline
107
Lawn tractor · 7 hp
Minneapolis-Moline107
The Minneapolis-Moline 107 is a lawn tractor. It features a Tecumseh V70 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Tecumseh V70 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 15 ci (245 cc) |
| Bore | 2.75 in (70 mm) |
| Stroke | 2.53 in (64 mm) |
| Power Rated | 7 hp (5.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | manual recoil |
| Oil Capacity | 0.75 qts (0.7 L) |
| Manufacturer | Tecumseh |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | idler pulley |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 57.75 in (146 cm) |
|---|---|
| Width | 31.75 in (80 cm) |
| Height | 37 in (93 cm) |
Weight
| Weight | 340 lbs (154 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
34" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 34 in (86 cm) |
|---|