Minneapolis-Moline
Big Mo 500
Farm tractor · 1960–1966 · 56 hp
Minneapolis-MolineBig Mo 500
The Minneapolis-Moline Big Mo 500 is a farm tractor manufactured from 1960 to 1966. It features a Minneapolis-Moline 3.4L 4-cylinder gasoline engine, and power steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 5 forward and reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline 3.4L 4-cylinder gasoline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 206.5 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 56 hp (41.8 kW) |
| Power Rated | 56 hp (41.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Coolant Capacity | 13.5 qts (12.8 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 5 forward and reverse |
| Clutch | 279.4mm mechanical dry disc |
| Oil Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Available Options | 5-speed mechanical shuttle, 10-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
|---|
Dimensions
| Length | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Height | 61.6 in (156 cm) |
| Wheelbase | 77 in (195 cm) |
| Front Tread | 55.25 in (140 cm) |
| Rear Tread | 57 in (144 cm) |
Weight
| Weight | 4,516 lbs |
|---|---|
| Operating | 4,516 lbs (2,048 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
| Front Industrial | 7.50-16 |
| Rear Industrial | 14.9-28 |
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 156 in (396 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Minneapolis-Moline B-13 Backhoe |