Minneapolis-Moline
A4T-1600
Farm tractor · 1970–1972 · 169 hp
Minneapolis-MolineA4T-1600
The Minneapolis-Moline A4T-1600 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1972. It features a Minneapolis-Moline engine, and hydrostatic power steering.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 585 ci (9.6 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 15.3 |
| Power Gross | 169 hp (126 kW) |
| Power Rated | 169 hp (126 kW) |
| Power PTO | 143.27 hp (106.8 kW) |
| Power Drawbar | 123.3 hp (91.9 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Coolant Capacity | 33 qts (31.2 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Transmission Description | Five gears (1-5) in two ranges (low/high) |
| Clutch | 355.6mm dry disc |
| Available Options | 10-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 17 gpm (64.3 lpm) |
| Pressure | 1,750 psi (120.7 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 8 gal (30.3 L) |
Dimensions
| Length | 234 in (594 cm) |
|---|---|
| Width | 96 in (243 cm) |
| Height | 99 in (251 cm) |
| Wheelbase | 120 in (304 cm) |
Weight
| Operating | 19,850 lbs (9,003 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-34, 23.1-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34, 23.1-30, 24.5-32, 23.1-34, 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 100 gal (378.5 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | optional with heat |
|---|