Minneapolis-Moline
G550
Farm tractor · 1971–1971 · 58 hp
Minneapolis-MolineG550
The Minneapolis-Moline G550 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1971. It features a Waukesha-Oliver 3.8L 6-cyl diesel engine, and power steering. The transmission is a partial power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Waukesha-Oliver 3.8L 6-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 232 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 3.75 in (95 mm) |
| Compression Ratio | 165 |
| Power PTO | 53.5 hp (39.9 kW) |
| Power Drawbar | 45.7 hp (34.1 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | Waukesha-Oliver |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Hydra-Power |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | The Hydra-Power transmission provides a two-speed power shift between direct-drive and the lower Hydra-Power range. |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Oil Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Available Options | 12-speed partial power shift, 6-speed unsynchronized gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 2 |
| System Capacity | 14 gal (53 L) |
Dimensions
| Length | 154.5 in (392 cm) |
|---|---|
| Width | 81.5 in (207 cm) |
| Height | 80 in (203 cm) |
| Wheelbase | 99 in (251 cm) |
| Ground Clearance | 25.38 in (64 cm) |
| Front Tread | 51.5 in (130 cm) |
| Rear Tread | 56.5 in (143 cm) |
Weight
| Shipping | 6,841 lbs (3,103 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 5.50-16, 6.00-16, 6.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 15.5-38, 12.4-38, 13.6-38, 14.9-38, 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 27.5 gal (104.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional with available heater |
|---|