Minneapolis-Moline
2 Star
Farm tractor · 1958–1958 · 57 hp
Minneapolis-Moline2 Star
The Minneapolis-Moline 2 Star is a farm tractor manufactured from 1958 to 1958. It features a Minneapolis-Moline 206K-4 engine. It weighs 9,130 lbs (4,141 kg).
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline 206K-4 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 206 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 7.3 |
| Power Gross | 57 hp (42.5 kW) |
| Power Rated | 57 hp (42.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,900 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Available Options | 5-speed power shuttle |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 25 gpm (94.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Weight
| Weight | 9,130 lbs (4,141 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Track Width | 12 in (30 cm) |
|---|