Minneapolis-Moline
BG
Farm tractor · 1953–1955 · 30 hp
Minneapolis-MolineBG
The Minneapolis-Moline BG is a farm tractor manufactured from 1953 to 1955. It features a Hercules 1X3SL engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hercules 1X3SL |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 133 ci (2.2 L) |
| Power Belt | 27 hp (20.1 kW) |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | transmission optional |
|---|
Dimensions
| Length | 110 in (279 cm) |
|---|---|
| Height | 76 in (193 cm) |
| Wheelbase | 75 in (190 cm) |
| Ground Clearance | 20.5 in (52 cm) |
| Front Tread | 41 in (104 cm) |
| Rear Tread | 40 in (101 cm) |
Weight
| Weight | 2,880 lbs (1,306 kg) |
|---|---|
| Shipping | 2,880 lbs (1,306 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5x15 |
|---|---|
| Rear Ag | 11x24 |
Steering
| Type | manual |
|---|