Minneapolis-Moline
112
Farm tractor · 1966–1971 · 12 hp
Minneapolis-Moline112
The Minneapolis-Moline 112 is a farm tractor manufactured from 1966 to 1971. It features a Kohler K301S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear, hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Steering
| Type | manual |
|---|