Minneapolis-Moline
Big Mo 400
Farm tractor · 1959–1964 · 56 hp
Minneapolis-MolineBig Mo 400
The Minneapolis-Moline Big Mo 400 is a farm tractor manufactured from 1959 to 1964. It features a Minneapolis-Moline engine, and manual steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 5 forward and reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 206.5 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 56 hp (41.8 kW) |
| Power Rated | 56 hp (41.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Coolant Capacity | 13.5 qts (12.8 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 5 forward and reverse |
| Clutch | 279.4mm mechanical dry disc |
| Oil Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Available Options | 5-speed mechanical shuttle, 5-speed gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
|---|
Dimensions
| Length | 118.63 in (301 cm) |
|---|---|
| Height | 60.38 in (153 cm) |
| Wheelbase | 77 in (195 cm) |
| Front Tread | 55.25 in (140 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Weight | 3,800 lbs (1,723 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
| Front Industrial | 7.50-16, 5.50-16 |
| Rear Industrial | 12.4-28, 14.9-28, 16.9-28 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
Minneapolis-Moline L-400 loaderMinneapolis-Moline L-500 loaderBackhoe
| Digging Depth | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Minneapolis-Moline B-10 Backhoe |