Minneapolis-Moline
335
Farm tractor · 1957–1960 · 47 hp
Minneapolis-Moline335
The Minneapolis-Moline 335 is a farm tractor manufactured from 1957 to 1960. It features a Minneapolis-Moline 165A engine, and power steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline 165A |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical I-head |
| Displacement | 165 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 7.35 |
| Power Gross | 47 hp (35 kW) |
| Power Rated | 47 hp (35 kW) |
| Torque Peak | 140 lb-ft (189.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | carburetor |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,900 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Available Options | 5-speed unsynchronized gear, 10-speed two-speed power shift |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 115 in (292 cm) |
|---|---|
| Height | 58.5 in (148 cm) |
| Wheelbase | 79 in (200 cm) |
| Front Tread | 50 in (127 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 3,700 lbs (1,678 kg) |
|---|---|
| Shipping | 3,700 lbs (1,678 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-24, 12-24 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|