Minneapolis-Moline
108
Lawn tractor · 1964–1971 · 8 hp
Minneapolis-Moline108
The Minneapolis-Moline 108 is a lawn tractor manufactured from 1964 to 1971. It features a Kohler K181S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K181S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 18.63 ci (305 cc) |
| Bore | 2.94 in (75 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.25 qts (1.2 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | idler pulley |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 38 in (96 cm) |
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
| Ground Clearance | 11.75 in (29 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80/4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6.00-12 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loader
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|