Minneapolis-Moline
445
Farm tractor · 1956–1959 · 51 hp
Minneapolis-Moline445
The Minneapolis-Moline 445 is a farm tractor manufactured from 1956 to 1959. It features a 51 hp engine, and manual steering. The transmission is a two-speed power shift type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Power Gross | 51 hp (38 kW) |
|---|---|
| Power Drawbar | 38.48 hp (28.7 kW) |
| Power Belt | 41.95 hp (31.3 kW) |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Oil Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Available Options | 10-speed two-speed power shift |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | optional |
| Clutch | wet disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 130.5 in (331 cm) |
|---|---|
| Width | 82.25 in (208 cm) |
| Height | 70 in (177 cm) |
| Wheelbase | 86.5 in (219 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Shipping | 3,750 lbs (1,701 kg) |
|---|---|
| Operating | 4,871 lbs (2,209 kg) |
| Ballasted | 7,885 lbs (3,576 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-38, 12-38 |
Fuel
| Capacity | 17 gal (64.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|