Minneapolis-Moline
BF
Farm tractor · 1950–1953 · 30 hp
Minneapolis-MolineBF
The Minneapolis-Moline BF is a farm tractor manufactured from 1950 to 1953. It features a Hercules IXB3 engine, and manual steering.
Engine
| Engine | Hercules IXB3 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical L-head |
| Displacement | 133 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 6.8 |
| Power Drawbar | 24.12 hp (18 kW) |
| Power Belt | 27.12 hp (20.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Available Options | 4-speed unsynchronized gear |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | optional |
|---|
Dimensions
| Length | 117 in (297 cm) |
|---|---|
| Height | 59 in (149 cm) |
| Wheelbase | 79 in (200 cm) |
Weight
| Operating | 2,894 lbs (1,312 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 4,636 lbs (2,102 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-16, 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 10.00-28 |
Fuel
| Capacity | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|