Minneapolis-Moline
114
Lawn tractor · 1969–1971 · 14 hp
Minneapolis-Moline114
The Minneapolis-Moline 114 is a lawn tractor manufactured from 1969 to 1971. It features a Kohler K321 engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler K321 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 31.27 ci (512 cc) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch (optional) |
|---|
Dimensions
| Length | 61 in (154 cm) |
|---|---|
| Width | 34.25 in (86 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 43 in (109 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50x12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|