Minneapolis-Moline
G704
Farm tractor · 1962–1962 · 113 hp
Minneapolis-MolineG704
The Minneapolis-Moline G704 is a farm tractor manufactured from 1962 to 1962. It features a Minneapolis-Moline 425-6 engine. It weighs 8,700 lbs (3,946 kg).
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline 425-6 |
|---|---|
| Fuel Type | LP gas |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 425.5 ci (7 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 102 hp (76.1 kW) |
| Oil Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,500 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
|---|---|
| Available Options | 5-speed |
Weight
| Weight | 8,700 lbs (3,946 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |