Minneapolis-Moline
4 Star
Farm tractor · 1959–1963 · 52 hp
Minneapolis-Moline4 Star
The Minneapolis-Moline 4 Star is a farm tractor manufactured from 1959 to 1963. It features a 52 hp engine, and power steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
diesel
| Power PTO | 44 hp (32.8 kW) |
|---|
lp_gas
| Power PTO | 48 hp (35.8 kW) |
|---|
primary
| Engine | Minneapolis-Moline 3.4L 4-cyl gasoline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 206 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 44.57 hp (33.2 kW) |
| Power Drawbar | 38.58 hp (28.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Coolant Capacity | 13.5 qts (12.8 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 32 qts (30.3 L) |
| Available Options | 5-speed gear, 10-speed two-speed power shift |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Dimensions
| Length | 132 in (335 cm) |
|---|---|
| Width | 82 in (208 cm) |
| Height | 71 in (180 cm) |
| Wheelbase | 87 in (220 cm) |
| Front Tread | 50 in (127 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
diesel
| Operating | 4,220 lbs (1,914 kg) |
|---|
gas
| Operating | 4,120 lbs (1,868 kg) |
|---|
primary
| Weight | 4,120 lbs |
|---|---|
| Ballasted | 8,495 lbs (3,853 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16, 9.00-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-38 |
Fuel
| Capacity | 17 gal (64.3 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|