Minneapolis-Moline
Big Mo 600
Farm tractor · 56 hp
Minneapolis-MolineBig Mo 600
The Minneapolis-Moline Big Mo 600 is a farm tractor. It features a Minneapolis-Moline 3.4L 4-cyl diesel engine. The transmission is a hydraulic shuttle type with 5 forward and reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline 3.4L 4-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 206.5 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 56 hp (41.8 kW) |
| Power Rated | 56 hp (41.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydraulic shuttle |
|---|---|
| Gears | 5 forward and reverse |
| Available Options | 5-speed hydraulic shuttle |