Minneapolis-Moline
5 Star
Farm tractor · 1957–1960 · 63 hp
Minneapolis-Moline5 Star
The Minneapolis-Moline 5 Star is a farm tractor manufactured from 1957 to 1960. It features a Minneapolis-Moline 283E-4 engine, and power assist steering. The transmission is a partial power shift type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline 283E-4 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 283.7 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 54.96 hp (41 kW) |
| Power Drawbar | 49.62 hp (37 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Coolant Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,500 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Ampli-Torc |
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Clutch | 304.8mm dry disc |
| Oil Capacity | 56 qts (53 L) |
| Oil Type | SAE 80 |
| Available Options | 10-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | Tel-O-Flo |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | wet disc |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|
Dimensions
| Length | 140 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 70 in (177 cm) |
| Height | 73 in (185 cm) |
| Wheelbase | 94 in (238 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Operating | 6,500 lbs (2,948 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 9,295 lbs (4,216 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16, 9.00x10 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6x38, 115.5x38 |
Fuel
| Capacity | 22 gal (83.3 L) |
|---|
Steering
| Type | power assist |
|---|