Minneapolis-Moline
A4T-1400
Farm tractor · 1969–1970 · 139 hp
Minneapolis-MolineA4T-1400
The Minneapolis-Moline A4T-1400 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1970. It features a Minneapolis-Moline engine, and hydrostatic power steering. It weighs 17,300 lbs (7,847 kg).
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 504 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.63 in (117 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 154 hp (114.8 kW) |
| Power Rated | 139 hp (103.7 kW) |
| Power PTO | 139 hp (103.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Coolant Capacity | 33 qts (31.2 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Clutch | 355.6mm dry disc |
| Available Options | 10-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 17 gpm (64.3 lpm) |
| Pressure | 1,750 psi (120.7 bar) |
| System Capacity | 8 gal (30.3 L) |
Dimensions
| Length | 234 in (594 cm) |
|---|---|
| Width | 96 in (243 cm) |
| Height | 99 in (251 cm) |
| Wheelbase | 120 in (304 cm) |
Weight
| Weight | 17,300 lbs (7,847 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-34, 23.1-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34, 23.1-30, 24.5-32, 23.1-34, 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 100 gal (378.5 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | optional with heat |
|---|