Minneapolis-Moline
G1350
Farm tractor · 1969–1971 · 156 hp
Minneapolis-MolineG1350
The Minneapolis-Moline G1350 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1971. It features a Minneapolis-Moline 9.6L 6-cyl diesel engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline 9.6L 6-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 585 ci (9.6 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 15.3 |
| Power PTO | 141.44 hp (105.5 kW) |
| Power Drawbar | 116.41 hp (86.8 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Minneapolis-Moline Ampli-Torc |
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Clutch | 355.6mm dry disc |
| Available Options | 10-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | wet disc |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|
Dimensions
| Length | 168.5 in (427 cm) |
|---|---|
| Width | 95 in (241 cm) |
| Height | 81 in (205 cm) |
| Wheelbase | 104.25 in (264 cm) |
| Front Tread | 54 in (137 cm) |
| Rear Tread | 61 in (154 cm) |
Weight
| Operating | 12,050 lbs (5,465 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 20,540 lbs (9,316 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x18, 7.50x16, 11.00x16, 11.00Lx15, 14.00Lx16A |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x38, 20.8x38, 23.1x34, 24.5x32 |
Fuel
| Capacity | 40 gal (151.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional with heat and air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.