Minneapolis-Moline
Jet Star 2
Farm tractor · 1963–1963 · 48 hp
Minneapolis-MolineJet Star 2
The Minneapolis-Moline Jet Star 2 is a farm tractor manufactured from 1963 to 1963. It features a Minneapolis-Moline 3.4L 4-cyl gasoline engine. The transmission is a partial power shift type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline 3.4L 4-cyl gasoline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 206 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 44 hp (32.8 kW) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Ampli-Torc |
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed partial power shift, 5-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Weight
| Weight | 4,600 lbs (2,086 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |