Minneapolis-Moline
JT
Farm tractor · 1934–1937 · 24 hp
Minneapolis-MolineJT
The Minneapolis-Moline JT is a farm tractor manufactured from 1934 to 1937. It features a Waukesha engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Waukesha |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 196.1 ci (3.2 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Power Drawbar | 17.98 hp (13.4 kW) |
| Power Belt | 24.22 hp (18.1 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | Zenith carburetor |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | Waukesha |
| Rated | 1,275 RPM |
| Firing Order | 1-2-4-3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 5-speed gear |
Dimensions
| Length | 115.5 in (293 cm) |
|---|---|
| Width | 79 in (200 cm) |
| Height | 56 in (142 cm) |
Weight
| Weight | 3,450 lbs (1,564 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 25x4.50 (steel), 5.25x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 50x8 (steel), 9.00x36 |
Fuel
| Capacity | 17 gal (64.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|