Minneapolis-Moline
RTU
Farm tractor · 1939–1954 · 25 hp
Minneapolis-MolineRTU
The Minneapolis-Moline RTU is a farm tractor manufactured from 1939 to 1954. It features a Minneapolis-Moline engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 165 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 6.1 |
| Power Drawbar | 23.9 hp (17.8 kW) |
| Power Belt | 27.09 hp (20.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | Marvel Schebler 1-inch carburetor |
| Starter Volts | 6 |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
| Coolant Capacity | 13.5 qts (12.8 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,500 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 4-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 560 |
|---|
Dimensions
| Length | 116 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 81.1 in (205 cm) |
| Height | 68.5 in (173 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
| Front Tread | 8 in (20 cm) |
| Rear Tread | 54 in (137 cm) |
Weight
| Weight | 3,100 lbs (1,406 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-36 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|