Minneapolis-Moline
UB
Farm tractor · 1953–1955 · 51 hp
Minneapolis-MolineUB
The Minneapolis-Moline UB is a farm tractor manufactured from 1953 to 1955. It features a Minneapolis-Moline 4.6L engine, two-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | Model U Series |
| Manufacture Location | Minneapolis, Minnesota, USA |
| Original Price Usd | 3,050 |
Engine
Option 1
| Engine | Minneapolis-Moline 4.6L |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 283.7 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 6.3 |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,300 RPM |
Option 2
| Engine | Minneapolis-Moline D283-4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 283.7 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
Option 3
| Engine | Minneapolis-Moline 4.6L |
|---|---|
| Fuel Type | LP gas |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 283.7 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 8 |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 88 in (223 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 6,050 lbs (2,744 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13-38 |
Fuel
| Capacity | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|