Minneapolis-Moline
ZAS
Farm tractor · 1949–1953
Minneapolis-MolineZAS
The Minneapolis-Moline ZAS is a farm tractor manufactured from 1949 to 1953. It features a Minneapolis-Moline 206B-4 engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline 206B-4 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 206 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 6.19 |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | carburetor |
| Starter Volts | 6 |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,500 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 5-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 123.2 in (312 cm) |
|---|---|
| Height | 69 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 12.25 in (31 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 54 in (137 cm) |
Weight
| Weight | 3,750 lbs (1,701 kg) |
|---|---|
| Shipping | 3,750 lbs (1,701 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11x38 |
Fuel
| Capacity | 19 gal (71.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|