Hitachi
TZ280
Farm tractor · 27 hp
HitachiTZ280
The Hitachi TZ280 is a farm tractor. It features a 27 hp engine. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Power Rated | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Dimensions
| Length | 113.8 in (289 cm) |
|---|---|
| Height | 77.9 in (197 cm) |
| Ground Clearance | 13.8 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 2,458.6 lbs (1,115 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|