Massey Ferguson
10
Lawn tractor · 1966–1976 · 10 hp
Massey Ferguson10
The Massey Ferguson 10 is a lawn tractor manufactured from 1966 to 1976. It features a Tecumseh HH100 engine, and manual steering.
Engine
| Engine | Tecumseh HH100 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.7 ci (388 cc) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.25 qts (1.2 L) |
| Manufacturer | Tecumseh |
Transmission
| Available Options | 4-speed gear with variable-speed pulley |
|---|
Hitch
| Rear Type | sleeve hitch (optional) |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 35.5 in (90 cm) |
| Height | 41.75 in (106 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 7 in (17 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80x8.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 6.00x12.00 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerFront-end loader
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|