Massey Ferguson
1098
Farm tractor · 1972–1977 · 106 hp
Massey Ferguson1098
The Massey Ferguson 1098 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1977. It features a Perkins A.6-354 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A.6-354 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 106 hp (79 kW) |
| Power Rated | 106 hp (79 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 17.4 qts (16.5 L) |
| Coolant Capacity | 21.1 qts (20 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 304.8mm dry disc |
| Oil Capacity | 35.9 qts (34 L) |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| System Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 148.8 in (377 cm) |
|---|---|
| Width | 100 in (254 cm) |
| Height | 73.2 in (185 cm) |
| Wheelbase | 95.3 in (242 cm) |
Weight
| Weight | 13,285 lbs (6,026 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00x16, 7.50x18 |
|---|---|
| Rear Ag | 24.5x32, 18.4x34 |
Fuel
| Capacity | 37.5 gal (141.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|