Massey Ferguson
1001
Farm tractor · 1956–1960 · 48 hp
Massey Ferguson1001
The Massey Ferguson 1001 is a farm tractor manufactured from 1956 to 1960. It features a Continental ED208 engine, and power steering. The transmission is a shuttle type with 5 forward and reverse.
Engine
| Engine | Continental ED208 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 208 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.69 in (94 mm) |
| Stroke | 4.88 in (124 mm) |
| Power Gross | 60.3 hp (45 kW) |
| Power Rated | 48 hp (35.8 kW) |
| Torque Peak | 140 lb-ft (189.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Coolant Capacity | 23 qts (21.8 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 5 forward and reverse |
| Transmission Description | Instant reversing transmission uses hydraulic reversing clutches and a torque converter. Foot pedals control forward and reverse movement. |
| Available Options | 5-speed shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 24 gpm (90.8 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| System Capacity | 16 gal (60.6 L) |
Dimensions
| Length | 190 in (482 cm) |
|---|---|
| Width | 76 in (193 cm) |
| Height | 54.5 in (138 cm) |
| Wheelbase | 85.5 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 12.25 in (31 cm) |
| Front Tread | 61 in (154 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 10,020 lbs (4,545 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 14.00-24 |
|---|---|
| Rear Industrial | 7.50-15 |
Fuel
| Capacity | 23 gal (87.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|