Massey Ferguson
1078
Farm tractor · 1971–1977 · 75 hp
Massey Ferguson1078
The Massey Ferguson 1078 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1977. It features a Perkins A.6-305 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A.6-305 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 305 ci (5 L) |
| Bore | 3.58 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 75 hp (55.9 kW) |
| Power Rated | 75 hp (55.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 14.5 qts (13.7 L) |
| Coolant Capacity | 15.9 qts (15 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 304.8mm dry disc |
| Oil Capacity | 36 qts (34.1 L) |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| System Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 144.9 in (368 cm) |
|---|---|
| Width | 86.6 in (219 cm) |
| Height | 70.9 in (180 cm) |
| Wheelbase | 92.5 in (234 cm) |
| Ground Clearance | 21.7 in (55 cm) |
Weight
| Weight | 10,046 lbs (4,556 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x18, 6.50x15 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x34, 15.5x38 |
Fuel
| Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|